Sony A6300 deneyimlerim

Yaklaşık 3 yıldır canon 5d  mark3,  2 yıldır da magiclantern hack yazılımını kullanıyordum. Raw video çekip işlemek çok zevkli ve renk konusunda çok rahatlık sağlamaktaydı. Beyaz ayarını masada düzeltebilmeniz, dinamik aralık, keskinlikte bariz bir fark yaratıyor çalışmalarda. Fakat kart ve disk kapasite sorunlarının yanı sıra işlemek için epeyce bir zaman harcamak gerekmesi hobi olarak video çeken benim gibiler için aşırı zahmetliydi.

Geçen hafta seyahatim öncesi uzun zamandır incelediğim Sony A6300’e geçiş yaptım. Lens olarakta  18-105 f4 tercih ettim. Bu lens full framede  yaklaşık 27-158mm denk geliyor. Gayet ideal bir aralık. Lens yeterince keskin, alan derinliği f4 105mm de gayet iyi. Bu yazıda seyehatimde ki deneyimlerimden bahsedeceğim.

Benim için en önemlileri fark A6300’ün hafifliği. Tüm gün dışarıda  çekim yapıyorsanız (bazen 30km bulan yürüyüşlerden bahsediyorum) yükünüzün minimumda olmasını istersiniz. A6300 tamda böyle bir makine. Varlığını hissetmiyorsunuz bile. mark3 ve 2 lensin ağırlığı 2-3 kilo iken A6300 18-105 ile 800gr civarında. Hele ki ikinci bir lens daha taşıyacak olsam 10-18 tercih ederim onunla bile 1 kilogram. inanılmaz rahatlık!

Görüntü kalitesi keskinlik ve dinamik aralık slog3 sayesinde gerçekten tatmin edici. Diğer profilleri henüz çok deneyemedim ama slog3 gölge detayları harika. gökyüzü ve gölgeleri birlikte pozlayabiliyorsunuz. Tabiki 8bit lik görüntüler renkte bazı sorunlara yol açmıyor değil ama sonuçta alternatifi henuz yok. Çokca tavsiye edilen Cine4 s.gamut3 profilinide atadım kısa yoluma, fırsat bulunca bir gezi videomda test edeceğim.

En çok da işime 1080p’de  100fps slow motion çekmek yaradı diyebilirim. Çalışmalarda çok farklılık yaratıyor. Renk konusnda 4K daki kadar olmasada gayet iyi sonuçlar aldım. 120fps çekmek için NTSC formatına geçmek gerek. ozamanda kartı formatlaması gerekiyormuş felan uğraşmak istemedim. Ayrıca bizim şebekelerimiz 50hz olduğundan NTSC ışıklı oramlarda dalgalanma sorunlarıda yaşatmakta.

Dönebilen ekran ve elektronik vizor en çok işime yarayanlardan. Mark3’te viewfinder kullanıyorduk ve çokta sağlıklı değildi.

Fonsiyon ve hazır işlev tuşlarına ayarlarımı atamam biraz zamanımı aldı. Çok detaylı menusu var. 2 haftada ancak hakim olmaya başladım.

100Mb çekim yapabilmeniz için UHS U3 kart gerekiyor. Yaklaşık 33MByte sürekli yazma hızına ihtiyacı var.

32gb karta 4k 100Mb 25fps ile tam 40dk çekim yapabiliyorsunuz.  Mark3 te 32gb karta 1080p raw video çekimini sadece 5dk. 3 adet 64GB 1000x kart ile gezmek zorunda kalıyordum.

İso performansı çok çok iyi. 2o binlere çıktığım sahnelerde iyi sonuçlar elde ettim. Yakın zamanda gece videosu hazırlayacağım.

Otomatik netleme çok başarılı çalışıyor.  Mark3 te 10x büyütüp manuel netleme yapıp kayda girerken A6300 ile bakmadan bile çekim yaptım ve sonuçta hiç hata yapmamış. 18-105’e af-m butonu konmamış mecburen menulere girmeniz gerekiyor manuel fokus için. Daha önce otomatik netlemeye gerek olmadığını rokinon gibi manuel lenslerin işimi göreceğini düşünüyordum fakat alışınca insan manuele dönmek istemiyor. Geniş açı lensimide sony den yana kullanacağım.

Pil kullanım süresi kısa ama harici bataryalarla şarj edilebilmesi kesintisiz çalışmanıza olanak sağlıyor.

Canon lensleri adaptörler ile sonyde de  kullanabiliyorsunuz. Adaptör konusunda bir kaç seçenek var. Elektronik olanlarda destek verilen lensler sınırlı. Alınacak adaptörün desteklediği lensler listelerine  mutlaka bakmak lazım. Fakat hiçbiri native sony lensler kadar başarılı olamıyor. Metabones markasına bakmıyorum bile çok pahalı 400$. Manuel iris  kontrollü bir adaptör almaya karar vermiştim fakat çok vinyet yapıyormuş. Şu an  commlite markasını araştırıyorum.

600$ lık metabones speedboster   Canon 16-35 f2.8  test ettim. Kameranız full frame ve f2 değerinde geniş açıya sahip oluyorsunuz. gerçekten inanılmaz. Ayrıca makinenin açılış hızı çok yavaşlıyor.

Aynasıza geçme nedenlerimden biride timelapse te shutter ömrü olmaması. Malum mark3’te timelapse yaparken kırk kere düşünüyordum.  Timelapse uygulamasını indirmek biraz zahmetli. Türkiyede indirmeye izin vermiyor. USA kredi kartı felan gerekiyor. Arkadaşım ibrahim akbalcı kendi makinasına satın aldığı uygulamayı benim makinada oturum açıp yüklemeyi başardı ve sorunsuz çalışıyor.

Telefon eşlemesi ile veri ve görüntü aktarımı, hatta zoom in-out bile yapabiliyosunuz telefonunuzdan.

Cine4 ve gece çekimleri testinden sonra tekrar değerlendirme yazmayı planlıyorum. Şimdilik bu kadar, hoşçakalın…

Olumsuz yanlarını tekrar belirtelim.

 • pil ömrü
 • lens sayısı yetersiz, adaptörler kısmen çözüm oluyor.
 • 1080p’de slog3  kötü. slog2 veya cine profillerle kullanılabilir…

Olumlu yanları ise;

 • Çok hafif.
 • 4K çok keskin
 • slog3 yüksek dinamik aralık
 • Elektronik vizor ve dönen ekran çok başarılı
 • Karışıkmış olsada çok detaylı menu,
 • fonsiyon tuşları çok işlevsel
 • AF videoda güzel çalışıyor.
 • iyi bir fotoğraf makinesi
 • timelapse te shutter derdi yok (Edit:Shutter ömrü varmış)
 • Bu özelliklere göre fiyatı çok çok uygun

 

Slog3 100fps ile çekilmiş örnek video:

Cine4 100fps çekilmiş örnek video:

İŞLER